DOBRODOŠLI V SVET UMETNOSTI
Izraz »umetnost« se nanaša na latinsko besedo »ars«, umetnost, spretnost ali obrt. Prva znana uporaba besede izvira iz rokopisov iz 13. stoletja. Vendar pa je beseda umetnost in njene številne različice (artem, eart) verjetno obstajala že od ustanovitve Rima. O definiciji umetnosti že stoletja razpravljajo filozofi. Kaj je umetnost je najbolj osnovno vprašanje v filozofiji estetike, resnici se sprašujemo, kako določimo, kaj je definirano kot umetnost? Opredelitev umetnosti je na splošno padla v tri kategorije: umetnost kot predstavitev, umetnost kot izraz in umetnost kot oblika.
Umetnost kot predstavništvo: Mimesis. Platon je najprej razvil idejo umetnosti kot »mimesis«, ki v grščini pomeni kopiranje ali posnemanje. Zato je bil primarni pomen umetnosti stoletja opredeljen kot reprezentacija ali replikacija nečesa, kar je lepo ali smiselno. Do približno konca osemnajstega stoletja je bilo umetniško delo vrednoteno na podlagi tega, kako je zvesto posnemal svojo temo. Ta definicija "dobre umetnosti" je močno vplivala na sodobne in sodobne umetnike; kot piše Gordon Graham, »Ljudi pripeljejo do velike vrednosti na zelo realističnih portretih, kot so tisti, ki jih izvajajo veliki mojstri, kot Michelangello, Rubens in tako naprej.
Druga opredelitev je umetnost kot izraz emocionalne vsebine, ki je postal pomemben v romantičnem gibanju z umetninami, ki izražajo določen občutek, na primer dramatičnem. Pomemben je bil odziv občinstva, saj je bilo umetniško delo namenjeno vzbujanju čustvenega odziva. Ta definicija velja danes, ko se umetniki povezujejo in odzovejo od svojih gledalcev.
Umetnost kot oblika. Immanuel Kant (1724-1804), eden od najbolj vplivnih zgodnjih teoretikov proti koncu 18. stoletja, je menil, da umetnost ne bi smela imeti koncepta, temveč bi jo bilo treba presojati le na podlagi njenih formalnih lastnosti, ker vsebina umetniškega dela ni estetskega pomena. Formalne lastnosti so postale še posebej pomembne, ko je umetnost postala bolj abstraktna v 20. stoletju, načela umetnosti in oblikovanja (ravnotežje, ritem, harmonija, enotnost) pa so bila uporabljena za definiranje in ocenjevanje umetnosti.
Danes se pri opredelitvi, kaj je umetnost, in njeni vrednosti, odvisno od umetniškega dela, ki ga ocenjujejo, uporabljajo vsi trije načini opredelitve.
Umetnost označuje vse tiste dejavnosti, katerih namen je ustvarjanje del z estetsko vrednostjo. Ta pogosto nima praktičnih ciljev in je namenjena duhovnemu vživljanju in osebnemu bogatenju. Umetnost je prepletanje idej, okoliščin, tehnološkega znanja, občutljivosti ustvarjalca, in dojemanja okolja. Je abstrakten pojem, podobno kot lepota, svoboda ali pravica, ki ga ni mogoče neposredno izmeriti, saj obstaja le v očeh opazovalca. Pogledi na to, kaj je umetnost so se vedno spreminjale in vedno se bodo, zato enotne opredelitve kaj je umetnost, ni. Prav tako ni umetnina vsak izdelek, ki je na pogled prijeten. Umetnina mora izražati idejo in imeti vsebino, ki ne presahne, lahko jo čez čas razumemo v novem pomenskem odtenku in drugače vrednotimo, njena ideja pa ostaja zgovorna.
Danes je v uporabi izraz lepe umetnosti, ki ga je leta 1747 uporabil Charles Batteux in s tem dokončno ločil umetnost od obrti, vanj pa je zajel sedem umetnosti, in sicer slikarstvo, kiparstvo, arhitekturo, glasbo, pesništvo, gledališče in ples. Od 19. stoletja naprej trdimo, da so se tem sedmim umetnostim pridružile še fotografija, film, izdelava pohištva, uporabne umetnosti..
V Zastavljalnici Ljubljana se popolnoma zavedamo, da odločitev o prodaji umetnin ne pade čez noč, zato smo vam v pomoč na vsakem koraku odločitve. Prvi korak v postopku je pogovor o vaših željah, če se odločate o prodaji, kjer vam bomo podrobno razložili vse možnosti in se dogovorili za najboljšo možnost za vas. Naš cenilec bo nato ocenil vrednost vaše umetnine, starine ali drugih dragocenosti in vam brezplačno pripravil brezplačno neobvezujočo informativno pogodbo za odkup umetnine, o kateri se lahko še vedno premislite. Po predhodnem dogovoru lahko ogled umetnine in njen prevzem opravimo na vaši lokaciji in po potrebi tudi poskrbimo za prevoz ter vso potrebno dokumentacijo. Za vse informacije v zvezi z odkupom ali prodajo umetnin, starin ali drugih dragocenosti vas vljudno vabimo v našo poslovalnico, kjer lahko vašo lastnino takoj zamenjate za gotovino! Kontaktirate nas lahko tudi preko elektrinskega naslova info@zastavljalnica-ljubljana.si, ali nas pokličite na brezplačno telefonsko številko 080 48 44.
SLIKE
Slikarstvo je področje likovne umetnosti, ki ima za osnovo ploskev ustvarja podobo z uporabo barv in črt. Motivi v slikarstvu so lahko zelo različni, saj slikarstvo sodi med upodabljajoče umetnosti. Njegovi začetki segajo že v paleolitik, in sicer slike na stenah jam. Po razvoju v starem veku in antiki je slikarstvo prišlo do stopnje, ko je iluzija prikazanih predmetov in prostorov na ploskvi lahko prevarala oko. Z razvojem krščanstva se je nato likovni izraz slik spet popolnoma spremenil in je temeljil na simbolnih podobah, brez cilja posnemanja narava, kot pri starih Grkih in Rimljanih. Renesančni slikarji so po koncu srednjega veka na znanstveni osnovi ponovno odkrivali zakonitosti perspektive in anatomije. V namen iluzije prostora in uporabe sence so se posluževali barvne modelacije. V novem veku se je v slikarstvu razvil iluzionizem, ki je v povezavi z arhitekturo dosegal neverjetne učinke v času baroka in rokokoja. Igra svetlobe in sence v novem veku je omogočala dojemanje navidezne globine prostora in oblik ter povzročala dinamične učinke v kompoziciji. Klasicizem je nastal v času francoske revolucije kot reakcija na aristokratski rokoko, je v slikarstvo prinesel prečiščene oblike po analitičnih vzorcih. De takrat je bilo v rabi tonsko slikarstvu, v drugi polovici 19. stoletja pa so nova odkritja o barvi vplivala na barvno paleto, ki je postala veliko bolj pestra. Impresionisti so slikali na prostem, kjer so želeli ujeti čim več barvnih odtenkov s čim manj uporabe črne, sive in rjave. V začetku 20. stoletja so se razvila kubizem, futurizem, dadaizem, fauvizem, nadrealizem, suprematizem in tudi abstraktno slikarstvo. Današnji čas pa dojemamo kot čas pluralizma, ker avtorji sočasno ustvarjajo v različnih slogih.
Glede na nosilce govorimo o različnih vrstah slikarstva, in sicer stenskem slikarstvu, tabelnem slikarstvu, slikarstvu na platno, knjižnem slikarstvu, slikarstvu na steklo, slikarstvu na tekstil, itd.
Glede na slikarske tehnike poznamo različne možnosti nanašanja barv na slikovno ploskev. K stenskemu slikarstvu prištevamo fresko, mozaik, sgraffito, vitraj in tapiserijo. Za slikanje na papir so primerne tehnike akvarel, gvaš, pastel. Za slikanje na platno se uporabljajo predvsem olje, tempera, akril.
Za vse informacije v zvezi z odkupom slik in drugih umetnin s takojšnjim gotovinskim izplačilom vas vljudno vabimo v poslovalnico Zastavljalnice, odkupovalnice in menjalnice Ljubljana d.o.o. na Miklošičevi cesti 30 v Ljubljani, kjer lahko vašo lastnino takoj zamenjate za gotovino!
Kiparstvo je umetnostna stroka, ki oblikuje gmoto in prostor s pomočjo dveh temeljnih kiparskih zvrsti, oble in reliefa. Kiparsko delo je lahko samostojno ali vezano na arhitekturo, lahko je namenjeno enemu ali več pogledom, lahko je nepremično ali gibljivo. Kiparstvo uporablja različne tradicionalne in nove materiale, kiparske tehnike pa zahtevajo različno orodje in ateljeje. Kiparstvo sodi med upodabljajoče umetnosti, kiparski motivi pa so lahko dokaj različni, in sicer figura, portret, avtoportret, konjeniški kip, skupina figur, glava, torzo, rastlinski motiv, živalski motiv, abstraktna plastika itd.
Najpogosteje kiparju uporabljajo klesanje v kamnu, rezbarjenje v lesu, kosti, mehkih kamninah, z ulivanjem kovin in plastičnih materialov, z modeliranjem v glini, porcelanu, vosku, mavcu, s tolkljanjem v kovinske plošče, z varjenjem, s sestavljanjem.
KIPI
STARINE
Starine so predmeti, ki jih zaradi njihovega estetskega ali zgodovinskega pomena zaznavamo kot vrednost, ki ga pogosto označujemo kot staro vsaj 100 let. Starina je običajno predmet, ki se zbira ali je zaželen zaradi svoje starosti, lepote, redkosti, stanja, uporabnosti, osebne čustvene povezave ali drugih edinstvenih značilnosti. Gre za predmet, ki predstavlja zgodovino ali časovno obdobje v človeški zgodovini. Starine so ponavadi predmeti, ki kažejo določeno stopnjo izdelave, zbiranja ali določeno pozornost oblikovanja, kot so miza ali zgodnji avtomobil. Kupujejo jih v starinskih trgovinah, dražbenih hišah, spletnih dražbah in drugih prizoriščih ali podedovanih posestvih. Vrednost starine je odvisna od marsičesa, pri čemer ima zadnjo besedo vedno trg. Ni zmeraj le starost tista, ki oblikuje vrednost antikvitete, pomemben dejavnik je tudi njena redkost. Pri določanju cene so dejavniki še ohranjenost starine, poreklo in blagovna znamka. Povpraševanje po določenih starinah narekujejo tudi trenutni modni trendi.
Če vas zanimajo starine, je za vas morda primeren zanimiv konjiček, zbiranje starin. Če se ga želite lotiti, pa morate najprej poznati nekaj osnovnih pravil in se zavedati, da so starine vredne pravzaprav toliko koliko je nekdo pripravljen plačati za njih. Redkejše in starejše so, več boste plačali zanj. Če je na voljo dokumentacija o izdelku, ki potrjuje njegovo pristnosti in starost, je starine dražja kot sicer, vendar je pa dobra naložba, saj boste starine z dokumentacijo veliko lažje prodali kot tiste brez.
Za vse informacije glede takojšnjega gotovinskega odkupa in prodaje umetnin, starin in drugih dragocenosti nam pišite na info@zastavljalnica-ljubljana.si, nas pokličite na brezplačno telefonsko številko 080 48 44 ali pa nas obiščite v naši poslovalnici na Miklošičevi cesti 30 v Ljubljani. V kolikor potrebujete posvet o svojih nadaljnjih korakih glede prodaje vaših umetnin, starin ali drugih dragocenosti, vam bomo v Zastavljalnici in odkupovalnici Ljubljana d.o.o. z veseljem pomagali na vsakem koraku.
IMATE VPRAŠANJE?
Stopite v stik z nami.
Brezplačna telefonska št.: 080 4844
Email: info@odkupumetnin.si
ZOML - Zastavljalnica, odkupovalnica in menjalnica Ljubljana d.o.o.
Miklošičeva cesta 30
1000 Ljubljana
ID za DDV: SI92527515
Matična številka: 6870139000
Registrski organ: Okrožno sodišče Ljubljana
SRG vpisa: 2016/1971
Delovni čas
Od ponedeljka do petka:
09:00 – 18:00
Ob sobotah, nedeljah in praznikih zaprto!