UMETNINE KOT INVESTICIJA
Umetnine, s katerimi se trguje na trgu umetnin, so slike, skulpture oziroma kipi, fotografije, nakit in nekateri drugi predmeti. Globalni trg umetnin je precej velik in se povprečno giblje okoli 50 milijard ameriških dolarjev, vendar so ti podatki pomanjkljivi, saj ne upoštevajo zasebnih poslov in le tiste umetnine, ki se na trgu pojavijo vsaj dvakrat. Strokovnjaki pa pred nakupom umetnine pravijo, da mora biti ta kupcem predvsem v užitek, šele nato finančna naložba.
V zadnjem času je bilo v Sloveniji kar nekaj dražb umetnin, bolj živahen trg pri prodaji pa opažajo tudi galeristi. Kljub višji prodaji pa je obisk galerij manjši, kar pomeni, da pridejo ljudje v galerijo le nekaj kupiti, ne pa si samo ogledati umetniška dela, ki jih ta ponuja.
Nekateri umetniška dela kupujejo kot naložbo, kar se zdi za bolj varno investicijo kot na primer investiranje v delnice, saj je v zadnjih letih vrednost umetnin padla neprimerno manj kot delnicam. So pa naložbe v umetnine zelo nizko likvidne, kar pomeni, da je treba za dostop do denarja čakati mesece, leta ali morda celo desetletja. Pravilo velja, da mora posameznik najprej poskrbeti za periodično varčevanje in ko si ustvari večje zneske, lahko del tega vloži v nizko likvidne naložbe, kot so umetnine.
Cena za določeno umetnino je sestavljena iz več dejavnikov, najprej iz kakovosti, pojavnosti in odmevnosti razstave in tudi všečnosti za širšo množico in kraja, kjer umetnik ustvarja. V Sloveniji likovna dela dosegajo ceno od 20 evrov pa do 25 tisoč evrov, medtem ko je sto tisoč evrov zgornja meja. Najdražje prodana slika slovenskega umetnika je bila slika Zorana Mušiča Konjički, ki je sredi 90. Let v Londonu presegla milijon evrov.
5 nasvetov za naložbe v umetnine
1.
Bodite pozorni na ponudbo in povpraševanje. Če se odločite za nakup kopije z ustreznimi certifikati, poskusite dobiti originalen podpis avtorja, če je to mogoče, saj bo vrednost vaše naložbe s tem večja. V primeru kopij lahko galerija na leto natisne veliko številko le-teh in bo zato tudi vaši padla vrednost.
2.
Odlična naložba je lahko nakup dela mladega, še ne uveljavljenega umetnika, saj boste zanjo plačali manj, lahko pa bo nekoč zelo zrasla na vrednosti. Po drugi strani pa je to tveganje, saj večina takih nikoli ne pridobi na vrednosti. Zato še enkrat poudarjamo, da vam mora biti umetniško delo predvsem všeč.
3.
Ko kupite umetnino, jo ustrezno shranjujte, kar ni poceni. Lahko se zgodi, da boste plačali veliko denarja za delo, ki mu bo zaradi slabe ohranjenosti čez leta padla cena.
4.
Pred nakupom umetnine veliko raziskujte. Dobite boljši vpogled v svet umetnin in spremljajte dogajanje na trgu. Le tako boste sčasoma postali poznavalec dogajanja.
5.
V primeru, da ste resni glede nakupa umetnine kot investicije, ne bodite skopi pri strokovnjakih. Tisti, ki se zares spoznajo na področje umetnin, so dražji in z dobrim razlogom. Pri dražjih delih procesa nakupa in prodaje se lotite s pomočjo ustreznega strokovnjaka, ki vam bo izboril ugodnejšo ceno.
V Zastavljalnici Ljubljana se poleg odkupa umetnin, starin in ostalih dragocenosti ukvarjamo tudi s prodajo le-teh. Če vas zanima odkup ali nakup umetnin, starin in ostalih dragocenosti, smo v Zastavljalnici Ljubljana za vas smo na voljo od ponedeljka do petka od 9.-18. ure v naši poslovalnici na Miklošičevi cesti 30, na telefonski številki 080 4844 in preko elektronskega naslova info@zastavljalnica-ljubljana.si. Naša vizija je ostati vodilno podjetje v regiji, ki se ukvarja z odkupom s takojšnjim gotovinskim izplačilom.
IMATE VPRAŠANJE?
Stopite v stik z nami.
Brezplačna telefonska št.: 080 4844
Email: info@odkupumetnin.si
ZOML - Zastavljalnica, odkupovalnica in menjalnica Ljubljana d.o.o.
Miklošičeva cesta 30
1000 Ljubljana
ID za DDV: SI92527515
Matična številka: 6870139000
Registrski organ: Okrožno sodišče Ljubljana
SRG vpisa: 2016/1971
Delovni čas
Od ponedeljka do petka:
09:00 – 18:00
Ob sobotah, nedeljah in praznikih zaprto!